Skip to content

47 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Aug 3, 1998

Property Information

Block210.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
57%
Improvement Value:$176,500
43%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+5.2%
2024$10,011+3.5%
2023$9,673+1.3%
2022$9,551+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5603, Page 690