Skip to content

53 E. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block210.14
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,300
76%
Improvement Value:$71,600
24%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,824+5.2%
2024$7,436+3.5%
2023$7,185+1.3%
2022$7,094+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft960DeedBook 20149, Page 1614Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$297,500
Sq Ft960DeedBook 17787, Page 158Recorded2/13/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16437, Page 735Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10278, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1980