Skip to content

90 Pilot Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 15, 2001

Property Information

Block210.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,025
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,800
55%
Improvement Value:$107,100
45%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+5.2%
2024$5,840+3.5%
2023$5,643+1.3%
2022$5,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10530, Page 1422

Property Built

Built

Year Built: 1986