Skip to content

15 Navarra Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 3, 2020

Property Information

Block210.16
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1248
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,500
66%
Improvement Value:$119,600
34%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,095+5.2%
2024$8,644+4.2%
2023$8,293+8.0%
2022$7,675+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,248DeedBook 17921, Page 1267Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 13875, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1960