Skip to content

235 Alameda Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block210.18
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,307
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
66%
Improvement Value:$119,500
34%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+5.2%
2024$8,612+3.5%
2023$8,321+1.3%
2022$8,216+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,307DeedBook 19032, Page 883Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 17342, Page 145Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$173,682

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 17337, Page 243Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1980