Skip to content

239 Alameda Dr.Brick, NJ 08723

Built 2019

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block210.18
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
44%
Improvement Value:$292,700
56%
Total Assessment$524,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,535+5.2%
2024$12,864+3.5%
2023$12,429+1.3%
2022$12,272+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,450DeedBook 17682, Page 1659Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$115,500

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 16424, Page 810Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5178, Page 839