Skip to content

50 E. Lagoona Dr.Brick, NJ 08723

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2003

Property Information

Block210.19
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,528
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
55%
Improvement Value:$192,300
45%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+5.2%
2024$10,399+3.5%
2023$10,048+1.3%
2022$9,921+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5267, Page 804