Skip to content

54 E. Lagoona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2003

Property Information

Block210.19
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2538
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,538
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
49%
Improvement Value:$240,900
51%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+5.2%
2024$11,593+3.5%
2023$11,201+1.3%
2022$11,059+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11078, Page 1986

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5720, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1965