Skip to content

56 E. Lagoona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$156,990
Last Sale Date
May 9, 1991

Property Information

Block210.19
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,318
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
66%
Improvement Value:$104,100
34%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,010+5.2%
2024$7,613+3.5%
2023$7,356+1.3%
2022$7,263+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$156,990
DeedBook 4903, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1965