Skip to content

64 E. Lagoona Dr.Brick, NJ 08723

Built 1961

Last Sale Price
$303,170
Last Sale Date
Jun 21, 2011

Property Information

Block210.19
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class15
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,001
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
59%
Improvement Value:$178,800
41%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,270+5.2%
2024$10,711+3.5%
2023$10,349+1.3%
2022$10,218+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$303,170
DeedBook 14931, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1961