Skip to content

269 Alameda Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2005

Property Information

Block210.19
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
71%
Improvement Value:$91,800
29%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,933+5.4%
2024$7,527+3.6%
2023$7,265+1.3%
2022$7,169+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5520, Page 312

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4730, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1960