Skip to content

35 Las Olas Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block210.20
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,384
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
50%
Improvement Value:$128,000
50%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,600+5.2%
2024$6,273+3.5%
2023$6,060+1.3%
2022$5,984+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$85,007
DeedBook 5619, Page 52

Property Sale

SaleMulti
$108,250
DeedBook 4834, Page 596

Property Sale

SaleMulti
$36,500
DeedBook 3731, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1965