Skip to content

43 Las Olas Dr.Brick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$133,340
Last Sale Date
Apr 23, 2012

Property Information

Block210.20
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,071
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
41%
Improvement Value:$176,300
59%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,783+5.2%
2024$7,397+3.5%
2023$7,147+1.3%
2022$7,056+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,340
DeedBook 15210, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1989