Skip to content

48 Rialto Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block210.20
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,674
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
48%
Improvement Value:$137,200
52%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837+5.2%
2024$6,498+3.5%
2023$6,279+1.3%
2022$6,199+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$338,000
DeedBook 13137, Page 1205

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5388, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 5098, Page 486