Skip to content

49 Rialto Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$355,450
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block210.21
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1864
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
44%
Improvement Value:$161,900
56%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+5.2%
2024$7,105+3.5%
2023$6,865+1.3%
2022$6,778+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,450
DeedBook 12400, Page 1685

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 12202, Page 1791

Property Built

Built

Year Built: 2004