Skip to content

48 Cabana Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block210.21
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,334
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
52%
Improvement Value:$119,600
48%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+5.2%
2024$6,066+3.5%
2023$5,861+1.3%
2022$5,787+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,334DeedBook 17690, Page 432Recorded11/21/2019

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 11052, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 4802, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1984