Skip to content

38 Cabana Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block210.21
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
50%
Improvement Value:$123,300
50%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,414+5.2%
2024$6,096+3.5%
2023$5,890+1.3%
2022$5,815+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,304DeedBook 20011, Page 640Recorded5/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4825, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1986