Skip to content

19 Cabana Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block210.22
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,488
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
47%
Improvement Value:$260,500
53%
Total Assessment$491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,703+5.2%
2024$12,074+3.5%
2023$11,666+1.3%
2022$11,518+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 16469, Page 1138Recorded8/5/2016

Property Sale

Sale
$559,900
DeedBook 12363, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 11071, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5395, Page 858