Skip to content

29 Cabana Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block210.22
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,688
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,800
72%
Improvement Value:$141,000
28%
Total Assessment$509,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,168+5.2%
2024$12,516+3.5%
2023$12,092+1.3%
2022$11,940+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10112, Page 997

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5718, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1965