Skip to content

30 Commodore Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block210.23
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,617
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
47%
Improvement Value:$257,200
53%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,618+5.2%
2024$11,993+3.5%
2023$11,587+1.3%
2022$11,441+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 15482, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2004