Skip to content

11 Commodore Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$62,900
Last Sale Date
Dec 6, 1979

Property Information

Block210.24
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1652
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
60%
Improvement Value:$152,500
40%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+5.2%
2024$9,422+3.5%
2023$9,104+1.3%
2022$8,989+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 3881, Page 794