Skip to content

7 Commodore Dr.Brick, NJ 08723

Built 2023

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block210.24
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,023
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
48%
Improvement Value:$245,900
52%
Total Assessment$477,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,326+61.4%
2024$7,638+3.5%
2023$7,379+1.3%
2022$7,286+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$313,000
Sq Ft1,023DeedBook 17584, Page 715Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5729, Page 391