Skip to content

21 Commodore Dr.Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block210.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class10
DescriptionDOCK
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage816
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
99%
Improvement Value:$1,800
1%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,367-15.4%
2024$6,341+3.5%
2023$6,127+1.3%
2022$6,049+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft816DeedBook 19252, Page 1260Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft816DeedBook 19035, Page 203Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14621, Page 1784

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 13384, Page 624

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5516, Page 162

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 4866, Page 494

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4747, Page 481