Skip to content

28 W. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$679,900
Last Sale Date
Nov 24, 2004

Property Information

Block210.25
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,454
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
46%
Improvement Value:$268,800
54%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+5.2%
2024$12,277+3.5%
2023$11,862+1.3%
2022$11,712+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$679,900
DeedBook 12401, Page 1674

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 10892, Page 600