Skip to content

6 W. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block210.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,406
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
69%
Improvement Value:$94,300
31%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757+5.2%
2024$7,372+3.5%
2023$7,123+1.3%
2022$7,033+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 17393, Page 1697Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 17121, Page 570Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960