Skip to content

14 W. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 1966

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block210.25
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,833
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
65%
Improvement Value:$139,900
35%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,314+5.2%
2024$9,803+6.3%
2023$9,221+1.3%
2022$9,102+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$752,000
Sq Ft1,833DeedBook 19057, Page 1706Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 12138, Page 1518

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10394, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1966