Skip to content

11 W. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block210.26
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
58%
Improvement Value:$167,200
42%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+8.0%
2024$9,533+3.6%
2023$9,202+1.3%
2022$9,083+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,000DeedBook 19482, Page 1632Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 16539, Page 1518Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 16393, Page 1775Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10414, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1980