Skip to content

27 W. Pampano Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block210.26
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,266
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
69%
Improvement Value:$103,300
31%
Total Assessment$334,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,643+5.2%
2024$8,214+3.5%
2023$7,937+1.3%
2022$7,836+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14721, Page 1417

Property Built

Built

Year Built: 1960