Skip to content

6 W. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 2002

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block210.27
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
64%
Improvement Value:$130,700
36%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,350+5.2%
2024$8,887+3.5%
2023$8,587+1.3%
2022$8,478+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,356DeedBook 17671, Page 1759Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,356DeedBook 15939, Page 1053Recorded11/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10336, Page 1949

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5315, Page 550