Skip to content

16 W. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block210.27
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
58%
Improvement Value:$164,600
42%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,226+5.2%
2024$9,719+3.5%
2023$9,391+1.3%
2022$9,272+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 13574, Page 128

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook 11811, Page 1677

Property Built

Built

Year Built: 1985