Skip to content

7 W. Coral DrBrick, NJ 08723

Built 2023

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block210.28
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage1,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
41%
Improvement Value:$336,500
59%
Total Assessment$567,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,666+0.8%
2024$14,553+64.4%
2023$8,855+1.3%
2022$8,743+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 15858, Page 705Recorded7/28/2014