Skip to content

25 W. Coral DrBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block210.28
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,221
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
68%
Improvement Value:$108,900
32%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,787+6.0%
2024$8,293+3.5%
2023$8,013+1.3%
2022$7,911+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,221DeedBook 16971, Page 836Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 4908, Page 195

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3850, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1965