Skip to content

19 W. Coral Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block210.28
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,588
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
48%
Improvement Value:$249,700
52%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,424+5.2%
2024$11,809+3.5%
2023$11,409+1.3%
2022$11,265+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,588DeedBook 17702, Page 1099Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$689,900
DeedBook 12793, Page 1494

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5739, Page 340

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5230, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1986