Skip to content

28 Obispo Dr.Brick, NJ 08723

Built 2002

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 6, 2014

Property Information

Block210.29
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,740
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,600
48%
Improvement Value:$263,400
52%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,018+5.2%
2024$12,373+3.5%
2023$11,955+1.3%
2022$11,804+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,740DeedBook 15946, Page 1958Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$294,500

From:

To:

Sq Ft2,740DeedBook 15946, Page 1953Recorded11/24/2014

Property Sale

Sale
$657,000
DeedBook 12176, Page 1762

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 10561, Page 1053

Property Sale

Sale
$43,750
DeedBook 10028, Page 199