Skip to content

12 Obispo Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2005

Property Information

Block210.29
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,309
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,400
45%
Improvement Value:$285,700
55%
Total Assessment$520,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,434+5.2%
2024$12,768+3.5%
2023$12,337+1.3%
2022$12,181+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 11956, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1955