Skip to content

36 Catalina Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2013

Property Information

Block210.30
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,142
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,100
45%
Improvement Value:$160,200
55%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+5.2%
2024$7,151+3.5%
2023$6,910+1.3%
2022$6,822+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5678, Page 322

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4795, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1984