Skip to content

70 Pacific Ocean Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block210.31
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,599
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$125,000
49%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+5.2%
2024$6,260+3.5%
2023$6,049+1.3%
2022$5,972+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,599DeedBook 16955, Page 1021Recorded12/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5511, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1980