Skip to content

178 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block210.31
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
58%
Improvement Value:$89,100
42%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+5.2%
2024$5,256+7.5%
2023$4,889+1.3%
2022$4,827+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,172DeedBook 19830, Page 1803Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,172DeedBook 17698, Page 1692Recorded11/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 14461, Page 535

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 10883, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1972