Skip to content

43 Hollycrest Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 25, 2002

Property Information

Block210.32
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
56%
Improvement Value:$96,300
44%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+5.2%
2024$5,433+3.5%
2023$5,249+1.3%
2022$5,183+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11123, Page 1564

Property Built

Built

Year Built: 1984