Skip to content

35 Hollycrest DrBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block210.32
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,618
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
40%
Improvement Value:$198,600
60%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+5.2%
2024$8,129+3.5%
2023$7,854+1.3%
2022$7,754+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$334,900
Sq Ft2,618DeedBook 17615, Page 385Recorded9/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1980