Skip to content

183 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block210.32
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,736
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
47%
Improvement Value:$151,800
53%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,343+5.2%
2024$6,980+3.5%
2023$6,744+1.3%
2022$6,658+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,736DeedBook 18466, Page 1273Recorded5/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$251,000
DeedBook 11471, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 1984