Skip to content

75 Pacific Ocean Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block210.33
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,002
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
45%
Improvement Value:$166,900
55%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798+5.2%
2024$7,412+3.5%
2023$7,161+1.3%
2022$7,070+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985