Skip to content

71 Pacific Ocean Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 22, 2021

Property Information

Block210.33
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$86,900
51%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+5.2%
2024$4,220+3.5%
2023$4,077+1.3%
2022$4,026+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,224DeedBook 18664, Page 1724Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$188,800

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16495, Page 804Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15902, Page 520Recorded9/25/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15650, Page 914Recorded9/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 10108, Page 1021

Property Built

Built

Year Built: 1960