Skip to content

200 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2006

Property Information

Block210.35
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
55%
Improvement Value:$106,800
45%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,181+5.2%
2024$5,875+3.5%
2023$5,676+1.3%
2022$5,604+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 11436, Page 472

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 5601, Page 410

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5185, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1960