Skip to content

46 Capri Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block210.36
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
51%
Improvement Value:$122,000
49%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,380+5.2%
2024$6,064+11.4%
2023$5,441+1.3%
2022$5,373+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000
Sq Ft1,272DeedBook 18266, Page 1289Recorded1/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 15248, Page 950

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5691, Page 390

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 5023, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1955