Skip to content

43 Capri Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block210.38
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
54%
Improvement Value:$114,200
46%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,372+5.2%
2024$6,056+3.5%
2023$5,852+1.3%
2022$5,778+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17954, Page 484Recorded7/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$314,000
DeedBook 13673, Page 1890

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 5454, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1960