Skip to content

82 Pilot Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 10, 2015

Property Information

Block210.39
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
34%
Improvement Value:$252,200
66%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,872+5.2%
2024$9,383+3.5%
2023$9,066+1.3%
2022$8,951+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,668DeedBook 16184, Page 249Recorded9/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1979