Skip to content

225 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jun 18, 2009

Property Information

Block210.40
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,351
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
52%
Improvement Value:$120,100
48%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+5.2%
2024$6,201+3.5%
2023$5,992+1.3%
2022$5,916+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$258,000
DeedBook 14334, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$281,250
DeedBook 12746, Page 1062

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5442, Page 635

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5385, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1960