Skip to content

193 Delta Pl.Brick, NJ 08723

Built 1974

Last Sale Price
$293,500
Last Sale Date
Jun 27, 2011

Property Information

Block210.41
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,820
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
47%
Improvement Value:$149,900
53%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+5.2%
2024$6,943+3.5%
2023$6,708+1.3%
2022$6,623+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$293,500
DeedBook 14927, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$231,000
DeedBook 10961, Page 1707

Property Sale

SaleMulti
$145,500
DeedBook 5375, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5014, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1974