Skip to content

181 Delta Pl.Brick, NJ 08723

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block210.41
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
50%
Improvement Value:$98,500
50%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,127+5.2%
2024$4,873+3.5%
2023$4,708+1.3%
2022$4,649+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,014DeedBook 20037, Page 1006Recorded6/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1983